Jak jeździć samochodem żeby mało palił.

Jak jeździć samochodem żeby mało palił

W sejmie mamy aferę taśmową, piłkarze strzelają gole na mundialu w Brazylii a ceny paliw jak co lato w górę. Nie każdego stać na samochód, który pali 17 litrów na 100 km. Ferrari Wojewódzkiego, czy Porsche Dody takie spalanie nietrudno osiągnąć. 

Dziś jednak interesuje mnie modny od kilku lat styl ecoDrivingu. Czyli popularna jazda na kropelce... 
Ekonomiczna jazda stała się tak popularna, że Mercedes zrobił nawet zawody w eco drivingu. Kierowcy mogą się gimnastykować w konkursie a Mercedes w zamian ma reklamę, że jest ECO.

Ekonomiczna jazda samochodem nie jest taka trudna. Oto 3 Podstawowe zasady jak jeździć ekonomicznie: 
 1. Hamuj skrzynią biegów redukując biegi na coraz niższy np. podczas dojeżdżania do skrzyżowania. 
 2. Podczas jazdy z górki nie wrzucaj samochodu na bieg jałowy (luz) samochód spala na nim paliwo. Jazda z górki na biegu bez dodania gazu nie powoduje spalania paliwa. 
 3. Staraj się jeździć na najwyższym biegu. Lepiej jechać 70 na piątym biegu utrzymując 1.5 tyś obrotów niż na czwartym kręcąc silnik powyżej 2 tysięcy. 

Komentarze

 1. Główna zasada ecodrivingu to nie pałować :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Z silnikiem hybrydowym nie trzeba się martwić o spalanie, yariska najlepszym przykładem wśród kilkunastu posiadanych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, a jak jeździć ekonomicznie automatem? Czy w ogóle się da?
  Zasada mówi żeby automat dość szybko rozpędzać, a następnie pozwolić mu się toczyć - tak, ale podczas przyspieszania wskazówka pokazuje ok.30litrów - ekonomizer.
  A może druga teoria - stosowana w manualu - czyli delikatnie przyspieszać u utrzymywać gaz na stałym poziomie - tak, ale wtedy ekonomizer pokazuje ok.16l i przypominam jest to długotrwały efekt bo przyspieszamy powoli, później ekonomizer pokazuje ok.15l bo trzymamy auto na stałej prędkości.
  Ja się więc pytam, jak jeździć automatem ekonomicznie?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz