Dziura w drodze ? Należy się odszkodowanie.

Dziura w drodze ? Należy się odszkodowanie. 

W naszym cudownym kraju, jak co roku ulice pełne są dziur w drodze. Nie dość, że trzeba jeździć niebezpiecznym slalomem i uważać, żeby nie  uszkodzić swojego pojazdu to jeszcze przestrzegać przepisów. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie zauważyć niebezpieczną dziurę np. tuż za rogiem, lub wieczorem na nieoświetlonej jezdni. Za szkody, powstałe w wyniku wjechania w dziurę należy się nam jednak odszkodowanie. 

Do kogo po odszkodowanie za szkody, wyrządzone nienaprawioną jezdnią. 

Za drogi w Polsce odpowiedzialne są cztery zarządy: 
1. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
2. Zarządy Wojewódzkie. 
3. Zarządy Powiatowe. 
4. Prezydent Miasta, Wójt lub Burmistrz. 

Odpowiadają oni kolejno za drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Każdy z zarządów ma wykupione ubezpieczenie OC, z którego pokrywane są zgłaszane szkody. 

Jest szkoda, co dalej ? 

Przede wszystkim powinniśmy zebrać dowody i najlepiej, jeśli są świadkowie to spisać ich dane. Jako dowody posłużyć mogą zdjęcia oraz zebrane elementy. Warto też wezwać policję lub straż miejską, by spisali odpowiedni protokół. Jeśli posiadamy ubezpieczenie AC wystarczy, że  zebrane dowody dostarczymy ubezpieczycielowi. Jeśli niestety nie mamy ubezpieczenia auto casco, naszym zadaniem będzie:
  • Ustalenie zarządcy drogi. 
  • Skontaktowanie się z nim i ustalenie jakie dokumenty będą potrzebne do zgłoszenia szkody. 
  • Jeśli dostarczyłeś wszystkie dokumenty a zarządca z jakiegoś powodu nie chce wypłacić odszkodowania idź do sądu i walcz. Odszkodowanie Ci się należy. 

Wzywamy policję. 

Policja ma obowiązek przyjechać i sporządzić protokół, może się jednak okazać, że doczepią się np. tego, że nie wystawiłeś trójkąta lub innego niedopatrzenia kierowcy. Warto więc sprawdzić czy w naszym pojeździe nie brakuje czegoś ważnego. 

Komentarze

  1. Faktycznie, jakość dróg pozostawia wiele do życzenia. Najgorzej jest zimą i wiosną, gdy dziury na drogach są największe. To dobrze, że za szkody powstałe w wyniku uszkodzeń jezdni możemy uzyskać odszkodowanie. Sam nigdy nie korzystałem z takiej opcji, bo nie było takiej konieczności.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz