Oznaczenia na oponach.

Dowiedz się w jaki sposób odczytywać rozmiar, datę produkcji i inne oznaczenia na oponie.
Na oznaczenie opon składa się szereg znaków i numerów. Przede wszystkim do wyboru opony potrzebny nam jest rozmiar. Rozmiar podany jest zawsze w homologacji lub instrukcji samochodu. Jeśli tego nie mamy na internecie na pewno znajdziemy.
Na zdjęciu obok mamy podany rozmiar: 175/65R14 82T. Oznacza to, że nasza opona ma 175 mm szerokości. Dalej mamy wysokość 65 - jest to wartość wyrażona w procentach i wynosi 65% szerokości opony. R - opona radialna (bezdętkowa). 82 to indeks nośności w tym wypadku obciążenie jednej opony nie może przekroczyć 475kg. "T" To indeks prędkości oznacza on, że maksymalna prędkość z jaką można jeździć na tej oponie wynosi 190km/h. Za rozmiarem może znaleźć się oznaczenie "M+S" oznacza to, że nasza opona jest przeznaczona do jazdy po śniegu - czyli zimówka.

Ważnym elementem oznaczenia opony jest data produkcji. Każdy kto kupuje nowe opony zależy mu na pewno na tym by mieć jak najnowsze. Data produkcji oznaczona jest na oponie jako DOT. Najważniejszą jego częścią są ostatnie cztery znaki. Jak widzimy na zdjęciu obok ostatnie 4 znaki to 2210. Oznaczają one 22 tydzień 2010 roku.

Tabela indeksów prędkości:
Q - 160 km/h                       
R - 170 km/h
S - 180 km/h
T - 190 km/h
H - 210 km/h
V - 240 km/h
W - 270 km/h
Y - 300 km/h

VR - 210 km/h ZR - 240 km/h

Na czole bieżnika znajduje się wskaźnik zużycia. Najczęściej są to "gumowe klocki" w rowkach bieżnika. Ścierają się razem z oponą pokazując nam ile jeszcze zostało milimetrów bieżnika. Minimalna wysokość bieżnika to 1,6 mm jeśli jest mniej opona nadaję się tylko do wymiany.

Komentarze

  1. Ciekawe i praktyczne informacje. Zapraszam również na http://uslugisezonowe.pl/2012/03/kiedy-zmienic-opony/

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie tego szukałem :) Ładna ściągawka:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz